Stephane Ackermann küçük yaşlarından beri kendisini sanata adamış biri olarak, geniş çaplı profesyonel bir deneyim kazanmış ve kendisini kişisel olarak da geliştirerek, güncel sanat alanlarında engin bilgi sahibi olmuştur. Stephane, Contemporain de la Ville de Paris’in de aralarında bulunduğu, önde gelen galeri ve kurumlar için çalışırtıktan sonra çeşitli özel koleksiyonlar için sanat danışmanlığı yaptı. Sanatçılar ve tasarımcılar için de temsilci görevini üstlendi. 90'lı yılların başında yakın ilişkilerinin başladığı ve sanat camiasıyla yakın olduğu İstanbul’da 2011 – 2012 yıllarında Contemporary İstanbul Fuarı’nın Direktörü olarak çalıştı. Stephane 2013’ten bu yana, ArtInternational İstanbul’un sanat direktörlüğünü yapmaktadır. Her ne kadar güncel sanatlarda zengin ve çok yönlü deneyimi bulunsa da Stehane’ın önceliği her zaman sanatçılar ve sanat işleri olmuştur.

Stephane Ackermann
Stephane Ackermann

Bashar Al-Shroogi bir koleksiyonerdir ve Dubai’de bulunan Cuadro Galeri’nin Başkanı’dır. Al- Shroogi Bahreyn’de sanat koleksiyoneri bir aileye doğdu. 2000 yılından bu yana, Al-Shroogi Modern ve Çağdaş Sanat aile koleksiyonunu yönetiyor.

Dünya çapında müzelerde ve galerilerde küratörlük yapan Al-Shroogi, aynı zamanda Dubai merkezli Cuadro Sanat Galerisi’nin Kurucusu ve Direktörü’dür. Al- Shroogi Dubai ve Sharjah’ta, uluslararası sanatçıları kabul eden Cuadro Galeri Resindency Programı’nı oluşturdu.

Bashar Al- Shroogi
Bashar Al- Shroogi

Yasmin Atassi, Dubai’de bulunan Green Art Gallery’ nin direktörüdür. 1995 yılında kurulan galeri Modern Arap Sanatı konusunda önemli bir rol oynamaktadır. 2010 yılından itibaren yönetimini üstlenen Atassi, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Asya ve Türkiye bölgelerinde birçok farklı kuşaktan sanatçıya temsil etmektedir. Pakistanlı sanatçı Seher Shah, Filistinli sanatçı Shadi Habib Allah ve Hale Tenger bu sanatçılardan bazılarıdır.

Yasmin Atassi
Yasmin Atassi

Defne Ayas dünyanın önemli güncel sanat merkezlerinden Witte De With’in direktörüdür. Uluslararası öneme sahip New York Performa Bienali’nin 2005’ten beri küratörlüğünü yürüten Ayas, 2007’den bu yana ise Prens Claus Vakfı’nın Asya temsilcisi olan, Şanghay’daki Arthub Asya Kültür Vakfı’nın eşyöneticiliğini yapıyor. Ayrıca son 5 yıldır New York Üniversitesi’nin Şanghay Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan küratör, Şanghay Büyükşehir Belediyesi ve Şanghay Expo’su için düzenlediği büyük çapta sanat sergileri ve 5. Çağdaş Şanghay Sanat Fuarı’nda gerçekleştirdiği projeler sayesinde, Çin’in gelişmekte olan kültür sanat yaşamına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Defne Ayas
Defne Ayas

Güncel sanat üzerine çalışan yazar, eleştirmen, ve radyo yapımcısıdır. Buck, 1997’den beri, İngiltere’nin en önemli sanat dergilerinden “The Art Newspaper”’ ın güncel sanat köşesini yazmaktadır. Ayrıca, BBC Radyo ve Televizyonu için aralarında “Front Row”, “Nightwaves” ve BBC Dünya Servisi’nin “The Strand”’in de bulunduğu programlarda düzenli eleştirmenlik yapmaktadır. Louisa Buck, Vogue, Artforum, the Guardian ve the Sunday Telegraph’ın yazarları arasındadır. Buck, Londra’nın en önemli sanat mekanlarından Tate Müzesi, Whitechapel Gallerisi, ICA London, ve Amsterdam’da Stedelijk Müzesi’nin de bulunduğu kurumlardaki sergiler için katalog yazıları yazmıştır. Kitaplarından bazıları Tate tarafından 2000’de yayınlanan Moving Targets 2: A User’s Guide to British Art Now /Değişen Hedefler 2: Çağdaş İngiliz Sanatı İçin Kullanma Kılavuzu; 2004’te Arts Council England yayınlarındanMarket Matters: The Dynamics of the Contemporary Art Market /Piyasa Meseleleri: Güncel Sanat Piyasasının Dinamikleri, ve 2006’da Cultureshock Media’dan yayınlanan JudithGreer’le birlikte yazdığı Owning Art: The Contemporary Art Collector’s Handbook / Sanat Hamiliği : Güncel Sanat Koleksiyonerinin El Kitabı’dır. En son kitabı A Place for Art : the Contemporary Art Commissioner’s Handbook/Sanat İçin Bir Yer: Sanat Üretimini Desteklemeye Dair El Kitabı Ekim 2012’de Thames & Hudson tarafından yayınlanacaktır. Louisa Buck 2005 yılında Turner Prize jüri üyelerinden biriydi.

Louisa Buck
Louisa Buck

Emerson College'de Film Yönetmenliği ve Sinema Tarihi dallarında lisans eğitimi alan Fatma Çolakoğlu, yüksek lisansını Londra’da Goldsmiths College'da Tiyatro Yönetmenliği üzerine yaptı. 2005’te İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde ilk müze sinemasını kurdu. 2009'da Centre Pompidou Yeni Medya Bölümü'nde profeyonel staj yapan Çolakoğlu, 2008’den bu yana Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde Film, Video ve İletişim Programları Yöneticisi olarak çalışıyor, “Pera Film”in sinema klasiklerinden deneysel film-video örneklerine, animasyon, belgesel ve kısa film türlerini kapsayan programlarını yürütüyor.

Fatma Çolakoğlu
Fatma Çolakoğlu

Londra’da yaşayan ve özellikle video ve dijital sanat üzerine yoğunlaşan bir koleksiyoner. Koleksiyonculuk pratiklerini tartışmaya açmayı ve koleksiyoncular için değişik referans noktaları oluşturmayı hedefleyen, kar amacı gütmeyen collectorspace kurumunun Kurucu Direktörü'dür. Kurumun ilk proje mekanı 2011 sonbaharında İstanbul’da açılmıştır. Cümbüşyan, aynı zamanda Studio Voltaire adlı bağımsız sanat organizasyonunun Yönetim Kurulu'ndadır. Londra’daki Studio Voltaire’in sergi, yeni iş üretme ve performans programlarının yanı sıra eğitim inisiyatifleri ve misafir sanatçı programı bulunmaktadır.

Sanat alanına girmeden önce Cümbüşyan, Amerika bazlı danışmanlık şirketi olan Michael Allen Company’nin ortaklarından biriydi. Yale'den İşletme Master’ı ve University of Pennsylvania’dan ve London School of Economics’ten Ekonomi Master’ları bulunan Cümbüşyan, lisans derecelerini Boston University'nin Ekonomi & Matematik ve Üretim Mühendisliği bölümlerinden almıştır.

Haro Cümbüşyan
Haro Cümbüşyan

Özge Ersoy küratör ve sanat eleştirmenidir. İstanbul’da yaşıyor. New York, İstanbul ve Kahire’deki bağımsız sanat mekanlarıyla çalışan Özge, Bard College’da küratöryel çalışmalar üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2010’da “How to Begin: Envisioning the Impact of Guggenheim Abu Dhabi” isimli kitabın editörlüğünü yapan Özge’nin yazıları, Modern Painters, Domus, Bidoun, Nafas ve Art Unlimited gibi mecralarda yayınladı. Özge m-est.org’un editörleri arasında yer alıyor ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Collectorspace’te proje yöneticiliği yapıyor.

Özge Ersoy
Özge Ersoy

Nitsa Viktorya Gormezano (1986, İstanbul), Koç Üniversitesi Tarih lisans eğitimine Koç Üniversitesi Kültürel Miras Yönetimi ve Sanat Tarihi yüksek lisans bölümünde devam etmektedir. Tez projesi için Ortadoğu ve körfez ülkeleri çağdaş sanat ve müze politikaları üzerine çalışmaktadır. Akademik çalışmalarının yanı sıra Pera müzesinde küratöryel asistanlık yapmış. ‘’Museum With No Frontier’’ adlı uluslararası sivil toplum projesi bünyesinde dijital müzecilik geliştirme çalışmalarına katılmıştır.

Nitsa Viktorya Gormezano
Nitsa Viktorya Gormezano

Marcus Graf (Doç. Dr.), 1974, Almanya’da doğdu. Hildesheim Üniversitesi’nde Kültür Bilimi ve Estetik İletişimi Fakültesi’ndeki Plastik Sanatlar ve Sanat Bilimi Bölümü’nde okuduktan sonra çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, küratör, eğitmen, yazar ve sanatçı olarak çalıştı. 2010 yılında Almanya’daki Stuttgart Devlet Sanat Akademisi’ndeki Çağdaş Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Teorisi Enstitüsü’nde doktora ünvanı alan Graf, 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi ve 2012’de doçentlik ünvanı kazandı.
2001’den beri İstanbul’da yaşayan Marcus Graf, Siemens Sanat, Aviva Art Program, ve 10. Istanbul Bienali Gecegezenler video projesi gibi çeşitli kurum ve etkinliklerde küratörlük yapmıştır. 5533- İMÇ Güncel Sanat Mekanı ve Under Construction – Tepe İnşaat Güncel Sanat Mekanı’nı kurucularından olan Graf, halen Plato Sanat’ın daimi küratörü olarak görevine devam etmektedir.

Marcus Graf
Marcus Graf

Nazlı Gürlek İstanbul'da yaşayan bağımsız bir küratör, yazar ve AICA Türkiye'nin Başkan Vekilidir. Küratörlük yüksek lisansını Londra Goldsmiths College'da, Resim lisansını Floransa Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde tamamladı. Maçka Sanat Galerisi'nin 35. yılı için yıl boyunca süren sergiler, konuşmalar, sunum ve performanslardan oluşan bir programın küratörlüğünü yaptı. Ayrıca, İstanbul, Paris, Londra, Viyana ve İtalya'daki çeşitli mekanlarda çeşitli sergi ve projelerin küratörlüğünü yaptı. Yazıları Flash Art International, Sanat Dünyamız, Frieze Blog ve Bidoun (gelecek sayı) gibi dergilerde yayınlandı. Aynı zamanda, bağımsız bir yayınevi olan IMpress'in eş-kurucu editörü. Gürlek şu anda, Sarkis'in ``Tavırlar Biçime Dönüşünce`` (1969) sergisine ve dönemine katılımı üzerine bir kitap projesi olan Elimizdeki Şey Ateş Gibiydi üzerinde çalışmakta; bu kitap SALT tarafından IMpress ile işbirliği içinde bu yılın Bahar aylarında yayınlanacak.

Nazlı Gürlek
Nazlı Gürlek

Bengü Karaduman, 1974 yılında Almanya'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi'nde tamamladığı Tiyatro Dekor ve Kostüm Tasarımılisansının ardından Almanya'daki Saar Güzel Sanatlar Akademisi'nde Yeni Sanatsal Medyalar bölümünde video sanatı eğitimi aldı. Sanatçı, Outlet, Istanbul (2010); Gallery Artboks, Arhus (2006) ve Galerie Eboran, Salzburg (2005)'de kişisel sergiler düzenledi. Hong Kong Art Project, Hong Kong (2011); Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır (2010); Ashkal Alwan, Beyrut (2010); Beaux-Arts de Paris L'Ecole Nationale Superieure, Paris (2010); Art in General, New York (2009); 9. İstanbul Bienali Misafirperverlik Alanı (2005) grup sergilerine katıldı. Bengü Karaduman, heykel ve video araçlarını kullanarak ürettiği yapıtlarında, gerçekliğin inşa edilen ve kurgulanan bir olgu oluşundan hareketle, farklı gerçeklik katmanlarıyla ilgileniyor.

Bengü Karaduman
Bengü Karaduman

Galeri Manâ'nın direktörlüğünü üstlenmektedir. Galeri Manâ, Tophane’de 19. yüzyıldan kalma bir değirmen binasında, 400 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Mehveş Arıburnu tarafından 2011’de kurulan galeri, sergi programı, özel etkinlikleri ve yayıncılığı ile galeri kimliğinin ve kurumsal rolünün sınırlarını araştırmayı hedefliyor. Kapsayıcı bir yaklaşımla disiplinlerarası bir diyaloğa ortam sağlamayı amaçlayan Galeri Manâ, kullandıkları mecraların sınırlarını ilerleterek yeni eşikler oluşturan ve günümüz çağdaş sanatında özgün bir dil ve öncü bir duruşu temsil eden sanatçılarla çalışıyor. Komili, Princeton Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji ile Görsel Sanatlar bölümleri mezunu. Mezuniyet sonrası, Sotheby’s New York’ta Çağdaş Sanat ve İş Geliştirme departmanlarında çalıştı. Sotheby’s sonrası, New York’taki Paul Kasmin Gallery’ye katıldı ve 2010’un son aylarında galeriyle birlikte bir proje için İstanbul’a döndü. 2011 yılının sonunda Galeri Mana’ya katılmadan önce özel koleksiyonlara ve Art Beat İstanbul fuarına danışman olarak çalıştı.

Arzu Komili
Arzu Komili

William Lawrie Dubai’de, 2011’de kurulan Lawrie Shabibi Galerisi’nin eş kurucusudur. Lawrie, 2004 yılında Christie’s Müzayede Evi Orta Doğu güncel Sanat Bölümü Direktörlüğü’nü yaptı. Nisan 2005’te Christie’s Müzaye’de Evi Dubai ofisinin açılışı münasebetiyle düzenlenen müzayedenin oluşumunda Lawrie’nin etkin rolü olmuştur. Christie's in Ortadoğu’da ikamet eden ilk uzmanı olarak 2006'da Dubai'ye yerleşti.

Lawrie, Edinburgh Üniversitesi’nde Sanat Tarihi eğitimi aldı. İslam Sanatları üzerine yoğunlaştı. Kahire, Londra, Kuveyt, Abu Dabi ve Dubai’de gerçekleşen seminer ve panallere konuşmacı olarak katıldı.

William Lawrie
William Lawrie

Adrian Notz, (1977, Zurich) Zürih'teki Cabaret Voltaire’in direktörüdür. Bremendeki Sanat Üniversitesi’nde (HfK) Sanat Bölümü’nü ve Zürihteki Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Teorisi Bölümü’nü bitirdi. 2004 yılından 2006’ya kadar programında Gianni Motti’nin Preemptive Exhibition (2006) ve Dada east? The Romanians of Cabaret Voltaire (2006/2007) sergilerinin de yer aldığı Zürihteki Cabaret Voltaire’in küratörlüğünü üstlenmiştir. 2006’dan beri Cabaret Voltaire’in eş direktörüdür ve Cravan (2008), Carlos Amorales: The Skeleton Image Constellation (2009), IRWIN: Was ist Kunst Hugo Ball (2010), Jake & Dinos Chapman: Die Dada Die (2010), Lia Perjovschi: Dada Legacy/Art and Anti Art (2010/2011), Tomas Saraceno & Yona Friedman: Merz World (2011), Yes Men, Voina, Reverend Billy et al: Dada New York II: The Revolution to Smash Global Capitalism (2011/2012) ve Claude Lévèque: Weisswald (2012), küratörlüğünü yaptığı diğer sergilerdir. Ekim 2012’den beri Cabaret Voltaire’in direktörüdür. 2010 yılından beri de, St. Gallendeki Görsel Sanatlar Okulu’nda Güzel Sanatlar Fakültesi’nin direktörüdür.

Adrian Notz
Adrian Notz

Zeynep Öz bağımsız bir küratör ve yazardır. 2011’de SPOT adlı insiyatifin eş kuruculuğunu yaptı. Orta Doğu’nun en önemli kültürel etkinliklerinden olan Home Works V’ın 2010’daki küratörlerinden biriydi. 2009’da CCS Bard’dan yayınlanan ‘Melanie Gilligan: Five Scripts’ adlı kitabın editörlüğünü ve yayıncılığını üstlendi. Daha önce Reginald Lewis Museum Baltimore, Maryland Historical Society, Frankfurter Kunstverein, White Columns, Armory NY ve 98 Weeks Beirut’un da içinde olduğu kurumlar için küratoryal ve sanatsal projeler geliştirmiştir. Şu anda Westfaelischer Kunstverein (Münster, Almanya)’da Ocak 2013’de açılacak bir serginin küratörlüğünü yapıyor. 2012'de SPOT Üretim Fonu'nun ilk projesi olarak Dönüşüm Muhteşem Olacak!(Işıl Eğrikavuk) projesinin küratörlüğünü yaptı. Dartmouth College’da Görsel Sanatlar ve Matematik bölümlerini, Bard College’da Küratörlük yüksek lisans programını bitirmiştir.

Zeynep Öz
Zeynep Öz

İz Öztat İstanbul’da yaşıyor ve çalışyor. Görsel sanatlar alanında lisans derecesini Oberlin Üniversitesi’de (Ohio), yüksek lisansını Sabancı Ünivesitesi’nde tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. 2009-2011 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi’nde ders verdi. 2008 - 2011 yılları arasında, özdüzenlenim (self-organization) ve kurumsal olmayan destek imkanlarını araştıran cura bodrum residency’i gerçekleştirdi. 2011 yılından beri, Cda-Projects Grant Sanatsal Araştırma ve Üretim Desteği’nin direktörlüğünü yapmaktadır.

İz Öztat
İz Öztat

Sanat Tarihçisi. İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde Avrupa Sanat Tarihi, Doğu Asya Sanat Tarihi ve Modern Tarih üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini birincillikle bitirdi. Yüksek lisans tezini “İstanbul’da Çağdaş Sanatın Kurumsallaşması” üzerine yazdı. 2005-2011 yılları arasında Zürih’te Thomas Ammann Fine Art Galerisi’nde uluslararası sanat pazarında çalıştı ve aynı yıllarda galeriyle birlikte Art Basel sanat fuarlarına katıldı. 2012 yılındaki Contemporary İstanbul’un VIP ilişkileri koordinatörlüğünü yapan Pamuk, Uluslararası Fransız Broker ve Danışmanlık şirketi Gras Savoye’de Stratejik Planlama Müdürü olarak çalışmakta ve İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde Gender Studies araştırma programında sanat tarihi doktorasına devam etmektedir.

Ayşe Zeynep Pamuk
Ayşe Zeynep Pamuk

Uli Sigg dünyanın en büyük ve en saygın Çin güncel sanat koleksiyoneridir ve sanat çevrelerinde “Çin Güncel Sanatının Dünyadaki Elçisi” olarak tanınmaktadır. Uli Sigg sayesinde Çin güncel sanat sahnesi bugünkü ihtişamına kavuşmuş, hak ettiği yeri bulmuştur. 1946 senesinde İsviçre’de doğan Uli Sigg, doktorasını Zurich Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Schindler Grup’ta çalışmaya başladı. 1980′de Batı ile Çin arasında ilk Ortak Teşebbüsü gerçekleştirdi. 1995 senesinde İsviçre Hükümeti Sigg’i 4 seneliğine Çin, Kuzey Kore ve Mogolistan’a Büyükelçi olarak atadı. Sigg 1997′de sanatsal yaratıcılık, analiz ve kritik konusunda üstün başarı gösteren Çinli sanatçı ve eleştirmenlere verilmek üzere Çin Güncel Sanat Ödülü’nü yarattı. 2,000′den fazla sanat eserinden oluşan Sigg Koleksiyonunda Çin güncel sanatının öncü sanatçıları Ai Weiwei, Fang Lijun ve Wang Guangyi gibi isimlerin işleri bulunmaktadır. Sigg MoMA Müzesinin Uluslararası Komitesi Üyesi, ve Tate Müzesinin Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir.

Uli Sigg
Uli Sigg

Karen Smith 1979’dan beri Çin’de güncel sanat üzerine çalışan bir İngiliz sanat tarihçisidir. Ma Ke, Shi Jinsong, Jia Aili’nun işlerinin de içinde olduğu bir çok dergi ve sergi kataloğuna yazı yazmıştır. 2011’de Görüldüğü Üzere: Çin Sanatçıları Tarafından Önemli Sanat İşleri (Beijing World Publishing Corp., 2012 / Commercial Press 2012) ve Dokuz Canlı: Yeni Çin’de Öncü Akımların Doğuşu (Scalo, 2006, Timezone 8, 2008)’un da aralarında bulunduğu Çin’in güncel sanatı ve tarihi üzerine kitapları bulunmaktadır. Şu sıralar Başlangıçtan Sona: 1990larda Çin Sanatı adlı en son kitabını tamamlamak üzeredir.

Küratöryel olarak Kunstmuseum Wolfsburg’da Çinliler: Çin’den Fotoğraf ve Video Sanatı (2004), Tate Liverpool’da Gerçek Olay (2007), Platform China’da İncelik (2008), ve Pekindeki Today Art Museum’da Gözüme Besteler (2009) sergilerinin yanısıra Liu Xiaodong, Xu Ruotao ve Jia Ali’nin sayısız tek kişilik sergilerini organize etmiştir. 1992’den beri Pekin’de yaşamaktadır.

Karen Smith
Karen Smith

Mari Spirito, 2011’den beri New York’ta ve İstanbul’da uluslararası gezici sergiler sunan Protocinema’nın Kurucu Direktörüdür. Protocinema eğitim programını öne çıkaran kar amacı gütmeyen bir kurumdur.
Spirito, geçtiğimiz yaz Övül Durmuşoğlu, Rosella Biscotti ve Akram Zaatar le birlikte Asar-ı Atika / Ancient Works adlı bir araştırma projesi üzerine Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde çalıştı.
Spirito Art Basel’in Konuşma Programı’nın danışmanlarındandır. Spirito, Boston’daki Massachusetts College of Art’ın Sanat Fakültesi’nden mezundur.
Spirito, Protocinema’dan önce 2000-2012 yılları arasında New York’taki 303 Galeri’nin direktörlüğünü yaptı. Aynı zamanda New York’taki Inc, New Art Dealers Alliance ve İstanbul’daki collectorspace’in kurullarında yer alıyor.
www.protocinema.org

Mari Spirito
Mari Spirito

Ali Taptık (1983, İstanbul) Eğitimini İ.T.Ü. Mimari Tasarım Doktora Programında sürdürmekte olan Taptık, kent ve mimarinin temsili ile birey ve kent arasındaki ilişki gibi konulara odaklanan çalışmalar üretmiştir. Urban Age, London School of Economics, Liverpool Capital of Culture gibi kurumlarla da fotoğrafik belgeleme projelerinde çalışmanın yanı sıra “Kaza ve Kader” (Filigranes Editions, 2009) İstanbul’u Resmetmek – Türkiye’nin Görsellik Tarihine Giris” ve “There are no failed experiments” (Atelier de Visu, 2012) başta olmak üzere bir çok fotoğraf ve sanatçı kitabı üretmiş olan Taptık aynı zamanda bağımsız sanatçı kitapları dağıtımı için çalışan Bandrolsüz kolektifinin de kurucularındandır.

Ali Taptık
Ali Taptık

Salma Tuqan, Victoria & Albert Müzesi Orta Doğu Çağdaş Sanat Küratörü’dür. 2011 yılından itibaren Jameel Prize’ın yönetiminden eş sorumlu olan Tuqan, Art Dubai’de sanatçı projelerinden ve Contemparabia’nın sanat yönetiminden sorumludur.

Küratörlüğünü yaptığı projeler arasında Art Dubai’de Salima Hashmi ile birlikte çalıştığı Desperately Seeking Paradise(2008), 53. Venedik Bienali’nde Palastine c/o Venice (2009) ve Liverpool Bienali’nde Future Movements (2010) vardır. Salma Tuqan, ArtSchool palastine, Crossway Foundation, The Khatt Foundation, Londra’da bulunan the Young Committee fort he Barakat Trust for Islamic Art gibi kurumların yönetim ve danışma kurullarında aktif olarak çalışmaktadır.

Salma Tuqan
Salma Tuqan

Mürüvvet Türkyılmaz, 1968 'de İzmir'de doğdu. 1999 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde Yüksek Lisans diplomasını aldı. Türkyılmaz, Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptığı 2003-2009 seneleri arasında Sanat ve Kültür, Görsel Kültür, Cumhuriyet Dönemi Türk Sanatı ve Türk Sanat Tarihi başlıkları altında dersler vermiştir. Türkyılmaz, 1997 yılından bu yana ürettiği işlerinde, coğrafya, bellek kaybı, sınır, sosyal yaşamın hızı, bu hızla yaratılan psikolojik coğrafya, zaman-mekan sıkışması ve haritanın işlevselliği ile ilgili soruların peşine düşmektedir. Duvar ve değişik malzemeler üzerine oluşan, ‘yazı-çizim’ olarak adlandırdığı desenlerinde, haritalama, coğrafya ve sınırlar üzerine yolculuğa çıkar. Günlük eşyalarla, istasyonlar, duraklar arasında süren bu yolculuk, ilerleyen, düğümlenen hatlar boyunca bir oluşun tanımını arar. “Sınır, hem ıssızlığı hem de kaosu anımsatan bir hattır” diyen sanatçı, enstalasyonlarında, fotoğraf, video ve nesne gibi farklı alanları da buluşturmayı tercih eder. Yurt içi ve yurt dışında birçok sergilere katılan Türkyılmaz, İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

Mürüvvet Türkyılmaz
Mürüvvet Türkyılmaz

Burcu Yançatarol Yağız, lisans eğitimini İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini The University of the Arts, Philadelphia’da Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden 2006 yılında aldı. Bir süre New York’ta çeşitli firmalar için tasarım danışmanı ve Parsons The New School for Design’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu an İstanbul ve Yeni Delhi’de yaşamakta, İTÜ Sanat Tarihi Doktora Programı’na devam etmektedir. Tasarım yoluyla kültürel etkileşim ve kültürel uygunlaştırma konuları üzerine çalışmaktadır.

Burcu Yançatarol Yağız
Burcu Yançatarol Yağız

Londra’da doğup, büyüyen Sinem Yörük Royal Holloway Londra Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve İşletme okudu. Mezun olduktan sonra Film ve Televizyon sektöründe medya ve organizasyon kordinatörlüğü yaptığı. Birkaç yıl sonra İstanbul’da Türk Otomobil Sporları Federasyonu’na katıldı ve Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Avrupa Ralli Şampiyonası çeşitli organizasyonların sportif sorumlusu oldu. 2004 yılında Türkiye’nin öncü Profesyonel Fotoğraf Laboratuvarı Chromacopy’ye katıldı ve takibinde bu coğrafyada müze standartlarında fine art baskı tekniğinin öncüsü Atelier Elipsis’in ortak kurucusu oldu. 2007 yılında, Türkiye’nin ilk fotoğraf sanatına odaklanan galerisi, Elipsis Galeri’yi kurdu. Çeşitli sergilerin küratörlüğünü ve danışmanlığını yapan Sinem Yörük, fotoğraf tarihi, koleksiyonerliği ve farklı baskı teknikleriyle ilgili çeşitli seminer ve atölyeler vermeye devam ediyor. Sinem Yoruk, birçok fotoğraf yarışmasında jüri ve portfolyo izlenimi gerçekleştirmiş, aynı zamanda Uluslararası Prix Pictet Ödülü’nün aday jürisidir. Kendisini fotoğraf sanatının daha geniş kitlelere yayılmasına, yerli ve yabancı koleksiyonerlerin farkındalığını arttırmaya adayan Sinem Yörük, fotoğraf sanatına büyük bir tutkuyla bağlıdır.

Sinem Yörük
Sinem Yörük

Roxane Zand, Sotheby’s Orta Doğu ve Körfez Bölgesi Başkan Yardımcısı’dır. Zand, Sotheby’s Müzayede Evi’ne 2006’da katıldı. Londra’da yaşıyor, fakat zamanının büyük bir bölümünü Körfez Bölgesi’nde geçiriyor. Zand, Sotheby’s’e katılmadan önce Tahran Güncel Sanat Müzesi, Khalili Sanat Koleksiyonu ve İran Ulusal Miras Vakfı’nda çalıştı. Asia House’da Özel Projeler Direktörlük görevini sonlandıran Zand, halen SEO Londra’nın Danışma Kurulu’nda görev yapmaktadır. Zand’ın Unesco’da 3 senelik çalışma deneyimi oldu.

Zand, Pictet Sanat Ödülü’nün Danışma Kurulu üyesidir. Bir taraftan Geleceğin Kadınları Ödülü ve Yeni Modern İslam Sanatı Ödülü komitelerinde hakemlik yapmaktadır. Zand, Orta Doğu sanat ve kültürüne yapmış olduğu katkılardan ötürü “Asian Women of Achievement” ödülüne layık görülmüştür. İran doğumlu olan Zand, Harvard ve Oxford Üniversitelerinde eğitim görmüştür.

Roxane Zand
Roxane Zand